Do czego służy pulsoksymetr?
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru przezskórnego, wysycenia krwi tlenem (saturacji). Jednocześnie rejestruje również częstotliwość pracy serca (puls).
Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Algorytm obliczania jest z reguły skonstruowany w sposób uniezależniający wyniki od grubości tkanki pacjenta oraz innych czynników indywidualnych (jak lakier na paznokciach, blizny, anomalie anatomiczne).
Pulsoksymetr składa się z jednostki centralnej oraz czujnika. Dostępne są również przenośne wersje zasilane przez baterie oraz specjalnie przystosowane wersje militarne.
Czujnik pulsoksymetru zakłada się najczęściej na palec u ręki. Niekiedy zakłada się na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek (wymaga to innego rodzaju czujnika). W zależności od potrzeb używa się czujników jednorazowych oraz wielokrotnego użycia. Do diagnozy pacjent musi tylko włożyć swój czubek palca w czujnik i zmierzone nasycenie hemoglobiny zostanie wykazane na wyświetlaczu lub ekranie pulsoksymetru.
Wiele chorób dróg oddechowych prowadzi do obniżenie nasycenia hemoglobiny w ludzkiej krwi.
Wskazania do zastosowania pulsoksymetru:
niewydolność oddechowa lub jej podejrzenie
monitorowanie stanu pacjenta:
w czasie znieczulenia ogólnego i bezpośrednio po jego zakończeniu
podczas stosowania tlenoterapii
w trakcie każdego stanu ciężkiego chorego
Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 do 99%.
Z klinicznie medycznego punktu widzenia bardzo ważne jest aby stwierdzić tak szybko, jak to możliwe nasycenie hemoglobiny u pacjenta, po to by lekarze mogli na czas rozpoznać problemy.